Dlaczego internet jest ważny w codziennym życiu?

Kiedy amerykańscy naukowcy w końcówce lat sześćdziesiątych spinali ze sobą pierwsze komputery w sieci ARPANET, prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ich wynalazek będzie miał w przyszłości dla społeczeństwa. Wszak miał być to jedynie sposób na przechowywanie danych i zachowanie ich nawet w czasie atomowej zagłady.

Wiele osób bez dostępu do sieci nie wyobraża sobie życia, a czas pandemii pokazał, że stałe łącze jest sposobem na pracę, rozrywkę i… kontakt z rodziną. Jak zatem dostęp do internetu wpływa na nasze codzienne życie?

Usługi i produkty

Konto bankowe, ubezpieczenie czy inwestycje - wiele osób nie wyobraża sobie regularnego chodzenia do bankowego okienka, by wykonywać w nim płatności za rachunki czy po prostu przelewów. Wiele instytucji finansowych nie oferuje nawet opcji kontaktu poprzez punkt stacjonarny - koszt dbania o stronę oraz infolinii jest znacznie niższy niż utrzymanie siedziby.

Dostęp do usług za pośrednictwem internetu sprawił, że znaczenie uzyskała szybkość transakcji. Dla wielu osób standardem stały się płatności błyskawiczne, a system Elixir, pozwalający na trzy księgowania transakcji dziennie stał się niewystarczający. Jednak bez dostępu do sieci możliwości te pozostają zamknięte.

Warto pamiętać także o coraz szybciej rosnącym handlu online. Codziennie coraz większa grupa ludzi decyduje się na zamówienie codziennych zakupów, jedzenia czy podstawowych sprzętów poprzez strony sklepów internetowych

Praca z domu

W związku z rozwojem tych usług coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swoich pracowników na pracę zdalną. To z jednej strony ułatwienie dla firm, które oszczędzają na wynajmie biur, z drugiej dla pracowników, którzy oszczędzają czas i pieniądze na codziennych dojazdach do pracy. Nawet niektóre infolinię zdecydowały się zrezygnować z klasycznych boksów na rzecz pracy z domu.

Jednak najważniejszą sprawą przy takich warunkach pracy pozostaje zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, oraz przepustowości danych. Nie mówiąc nawet o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa danych klientów czy kontrahentów. Jeśli dane znajdują się w domu pracownika, firmie trudniej będzie kontrolować, czy na pewno są one dostatecznie zabezpieczone.

Dodać warto także, że zdalna praca pomaga w utrzymywaniu dostępu do usług przez całą dobę. Dzięki temu firmy mogą lepiej dostosować się do potrzeb klientów i na przykład zapewnić kontakt z obsługą niezależnie od pory dnia i nocy bez konieczności ściągania pracowników do biura.

Rozrywka

Jednak nie samą pracą żyje człowiek. Rozwój usług internetowych sprawił, że wiele z rozgrywek przeniosło się do sieci. Seriale i firmy oglądamy w sieci, książki zamawiamy na czytnik, a kasyna internetowe notują znacznie większą liczbę klientów niż kasyna stacjonarne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Coraz większą część przemysłu rozrywkowego stanowią usługi, do których dostęp offline jest raczej dodatkiem niż podstawą. Dostęp do muzyki czy filmów przez internet zwiększył popularność płatności subskrypcyjnych, gdzie płacimy za miesięczny dostęp do danych zamiast za konkretny film czy płytę. Wystarczy dostęp do sieci, by wszystkie te rzeczy mieć na wyciągnięcie ręki.

Dziś w praktyce trudno wyobrazić sobie branżę, która nie korzysta w ten czy inny sposób z dostępu do sieci. Coraz lepsza infrastruktura oraz spadające ceny usług telekomunikacyjnych sprawiają, że brak dostępu do sieci jest coraz rzadszą sytuacją, a nawet rzucenie wszystkiego i wyjazd w Bieszczady nie da pewności że nasz telefon nie znajdzie się w zasięgu szybkiej sieci.

22 Aug 2020